Özgüven Gelişim Planı - Sohbet Hattı

     Bize en çok sorulan sorulardan biri de öz güven gelişiminin nasıl yapılması gerektiği. Sohbet hattı ekibi olarak oturduk ve konuyu tartışmaya karar verdik. Allah vergisi bir hediye olarak anlaşılan ancak ufak çabalarla kazanılan bir karakter özelliği olan öz güven içi adım adım ilerlemek gerekir. Geçmiş tecrübelerin sonunda gelen kaçınma isteğinin sonucu olan güven düşüklüğünün aksine özgüvenli insanlar yeni deneyimlere açıktır. Sonucu olumlu yada olumsuz da olsa durumla baş etmeyi bilir ve yüksek motivasyona sahiptir. Öz güven sahibi bir insan olmak için her işte olduğu gibi pratik şarttır. Girişkenlik pratikleri olarak adlandıracağımız bu çalışmalarla çekinmeden bir işe başlayabilir yada yabancı insanlarla konuşabilirsiniz.

Sohbet hattında özgüven sahibi olmak bir absürb değil. Her sohbetinizde farklı insanlarla tanışacak ve yavaş yavaş kendinizi aşmayı öğreneceksiniz. Çekinmemenin kuralları korkunun üstüne gitmek. Daha girişken ve arkadaş canlısı olmak için basit bir uygulama olarak 2 dakika zamanınızı ayırmanız yeterli. İnsanlardaki iletişim sorunlarınızı gidermeniz ve öz güven sahibi biri olarak zor insanlarla bile baş etmeniz hayal değil.

Özgüven size her zaman başarı getirmez. Ama düştüğünüzde ayağa kalkma cesareti verir. Deneyim demek geçmişten ders alarak ilerlemek ve daha da akıllı olmak demektir. Yani edindiğiniz yeni bilgi ile bir sonraki adımınızı düzgün atmanızı sağlar. Özgüven ile çekinmeden sohbet hattında bağ kurabilirsiniz.